Değerli meslektaşlarımız,
Makaleler sayfamızda çeşitli kaynaklardan derlenmiş yararlı bilgilerin yanı sıra sizin gönderdiğiniz bilgileri de bulacaksınız.
Üst Çeneye Ait İkinci Azı Dişine İlişkin Tüm Seramikler


Genel Bilgiler: Zirkon kaplamalı posterior kronlarda, kaplama porseleni üzerinde çatallanmalar görülebilir.


İncelenen Makale: Shannon A. Simplified Protocol for a Failed Zircona Restoration. Inside Dent 2010; 4 (January): e pub ahead of print.

Durum: Sağ üst ikinci azı dişindeki zirkon kronda bozulma bulunan bir bayan araştırmaya dâhil edildi. Metal içermeyen kaplama porseleni zirkondan çatladığı zaman kron 2 yıldan daha az bir süre boyunca kullanılmış idi. Uygulanabilecek seçenekler hasta ile tartışıldı ve sonuçta hasta, başka bir zirkon kron kullanmak yönünde karar verdi. Hekimler, hastaya ikinci kronun laboratuarda yapıldığında daha iyi sonuç alınacağı konusunda güven verdiler. Operasyon öncesi etki, provizyonel kronun fabrikasyon ile yapılmış çeyrek çemberlik kısmı ile sağlandı. Düzgün beyaz Z 801-014 sert elmas eski kronu parçalara ayırmak için kullanıldı. Kron ayıraç, segmentleri ayırma işleminde devreye sokuldu. Hekim, hazırlık hatalarını tanımlamadı fakat her duvardan eksensel olarak 1,5 mm. çıkardı. Provizyonel kronlar iyileştirme sementi kullanılarak hazırlandı ve ögenol olmayan kalıcı sement ile sıvandı. Yeni kron sabitlendi, cilalandı ve RelyX Luting Plus maddesi ile dolduruldu.

Araştırmacının Yorumları: Ben eski okullulardanım fakat buradaki hikâyede “bir şeyi yapmak istediğin gibi yaparsan, elde etmek istediğin sonuçları alırsın” gibisinden bir mesaj verilmek isteniyor. Porselen kaplamalı zirkon kronların başarısı referans alınmasına rağmen, çalışmada zirkon kronda oluşmuş belirgin sayıda çatallanmadan bahsedilmemiştir. Bu benim de hastalarıma sıklıkla söylediğim bir durumdur ki, yeni kron üzerinde de ne ile karşılaşılacağının bir kesinliği yoktur. Her üreticinin kabul edilir bir çatlak oranı vardır fakat üst çeneye ait ikinci azı dişi konu olduğunda her zaman hastalarıma metal-seramik kron kullanımını önermekteyim. Provizyonel kron fotoğrafında, provizyonel olan kron kusurlu kron ile aynı sayıda çatala sahiptir. Bu durum kalıcı kronu tamamen yenilemek yerine operasyon öncesi küçük bir mumlama yöntemi ile de çözülebilir. Zirkon yapıştırma reçinesi gerektirmez ve ikinci azı dişindeki nem kontrolü ile problem kontrolünde, neme daha dayanıklı cam-iyonomer sement kullanımı da bir seçenek olabilir.

İnceleyen: J. D. Overton, DDSTurkod © 2014 | Tüm hakları saklıdır.