Değerli meslektaşlarımız,
Makaleler sayfamızda çeşitli kaynaklardan derlenmiş yararlı bilgilerin yanı sıra sizin gönderdiğiniz bilgileri de bulacaksınız.
Suyun Bekletilmesi Fiber Postları Zayıflatır mı?


Genel Bilgiler: Fiber postlar su birikimine göre zayıflar fakat klinik olarak belirgin değildir.


İncelenen Makale: Vano M, Carvalho C, et al. The Influence of Storage Condition and Duration on the Resistance to Fracture of Different Fiber Post Systems. Am J Dent 2009; 22 (December): 366-370.

Geçmiş Deneyimler: Su absorbsiyonu reçine kompozitlerine ters etki yaparken fiber postlara da aynı etkiyi gösterecek midir?

Hedef: Fiber postların su absorbsiyonundan nasıl etkileneceğini ortaya koymak.

Metotlar: DT Light Post, GC Post ve FRC Plus çalışma kapsamında test edildi. Numuneler 6 ve 12 aylık tuz çözeltisinde, madeni yağda ya da tuz çözeltisine daldırılmış kök kanalında (fakat kanal duvarlarıyla bağlantılı olmamak şartıyla) ıslatıldı.

Sonuçlar: Her 3 marka içinde post kök kanalının içindeyken kontrol edilen değerden farklı bir değer göstermedi. Su birikimi her 3 marka içinde postlarda bükülme oranındaki %40’lık azalma ile ters etki gösterdi.

Sonuç: Suyun, 6 aydan sonra postta bükülme kuvvetinde %35 oranında kayba yol açtığı ve 6 ile 12 ay arasında ise %5 oranında diğer kayıplara sebep olduğu açıktı. Kök kanalına bir yerleştirme söz konusu olduğunda ise güçte bir azalma gözlemlenmemiştir.

Araştırmacının Yorumları: Altın postlar, RPD iskelet metal postlar, ve paslanmaz çelik postlar ağızdan zamandan kaynaklı ters etkiyi hiçbir zaman göstermezler. Posttaki çatlağı sertleştirme işi, postun bozulmasında görülen en yaygın sebeptir. Bu çalışma tahmin etmediğim 2 sonucu ortaya koydu. İlki, benim gerçekten beklemediğim sonuç olan bükülme gücünde suyun bu kadar büyük etkisinin olduğuydu. İkincisi ise, kök kanal boşluğuna yapılan pasif yerleştirmenin zıt yöndeki etkileri engelleyici olmasıydı. Bu çalışma için altı çizilmesi gereken nokta çalışmanın ilginç olduğu fakat klinik olarak bir önem arz etmediğidir. Fiber postlar ile yapılmış pek çok çalışma vardır ve bunlar fiber postların metal postlar ile eşit performans gösterdiğini ortaya koymaktadır. Zamanla fiber postlar metal postlardan daha iyi duruma gelmektedir. Eğer fiber post ağızda bükülme gücünü kaybederse, hastayı iyi durumda tutacak kadar gücü hâlâ vardır. Diğer bir yorumlama ise klinik perspektiften yapılmıştır ve bükülme şiddetinde 940 ile 503 MPa arasında belirgin bir farklılık olmayacağıdır. Sayılar arasında belirgin farklılık görünse de 503 MPa bizim karşılaşacağımızdan çok daha büyük bir değer olup 940 MPa ise öldürücü etkiye sahiptir.

İnceleyen: J. D. Overton, DDS

E-Mail: ferrarimar@unisi.it

Turkod © 2014 | Tüm hakları saklıdır.