Değerli meslektaşlarımız,
Makaleler sayfamızda çeşitli kaynaklardan derlenmiş yararlı bilgilerin yanı sıra sizin gönderdiğiniz bilgileri de bulacaksınız.
Su ve Kan Kontaminasyonunun Kayma Bağ Dayanımı Üzerindeki Etkisi


Genel Bilgiler: Kan ve su var olduğunda hidrofilik (suyu emebilen) bağlama sistemleri hidrofobik (içine fazla miktarda su nüfuz etmeyen) sistemlere göre daha iyidirler.


İncelenen Makale: Santos BM, Pithon MM, et al. Shear Bond Strength of Brackets Bonded With Hydrophilic and Hydrophobic Bond Systems Under Contamination. Angle Orthod 2010; 80 (September): 963-967.

Geçmiş Deneyimler: Ortodontik braketlerin kuru bir alanda bağlanması idealdir ve bu bir çok durumda başarılabilmektedir. Ancak zaman zaman bağlama yapılan alanı tamamıyla kuru hale getirmek zor olabilmektedir. Bu özellikle sıkışmış dişlerin açıkta oldukları koşullarda ve alt çeneye ait ikinci azı dişlerinin braketlendiği durumlarda geçerli olmaktadır. Arada sırada kan ve tükürük bu alanları doldurmaktadır. Peki bu koşullar altında hidrofobik bağlama materyalleri yerinde hidrofilik sistemlerin kullanılmasının herhangi bir yararı bulunmakta mıdır?

Amaç: Kayma bağ dayanımlarını saptamak üzere aynı firma tarafından üretilmiş olan hidrofilik bağlama materyalini hidrofobik materyal ile karşılaştırmak.

Dizayn: Bu iki bağlama sistemlerini karşılaştırmaya yönelik laboratuar araştırması.

Metotlar: Sistemlerden bir tanesi hidrofobik bir tanesi de hidrofilik idi. Her iki metodun da farklı kombinasyonları denendi. Braketler büyükbaş hayvan dişlerine bağlandı ve sonrasında laboratuarda 500 kez olmak üzere ısıl döngüye tabi tutuldu. Braketlerin bağlarının ayrılması için test makinesi kullanıldı. Bazı gruplarda kan ve/veya tükürük alana bulaştırıldı.

Sonuçlar: Tüm nemli koşullar altında hidrofilik bağlama materyalleri en iyi kayma bağ dayanımını gösterdiler. Ancak, hidrofilik materyaller kuru koşullar altında en düşük kayma bağ dayanımı değerlerine sahiptiler. Hidrofobik ve hidrofilik sistemlerin her ikisi için de, kanın varlığında ortalama bağ kuvveti en düşük değere sahipti. Yine de kanın var olduğu koşullar altında hidrofilik materyaller çok daha iyi sonuçlar verdi.

Sonuçlar: Braket bağlama süresince ıslak ve kanın bulaşmış olduğu koşullar altında hidrofilik materyallerden yararlanılmalıdır.

Araştırmacının Yorumları: Bu araştırmayı beğendiğimi söyleyebilirim. Bence ortodontistler ihtiyaçlarına göre hidrofilik ve hidrofobik bağlama materyalleri bulundurmalıdırlar zira bölge nemli olduğunda hidrofilik materyal kullanımı gerekmektedir. Bu araştırmada üzerinde durulabilecek ilginç bir nokta da hidrofilik materyallerin tümüyle kuru olmayan bir ortamda kullanılmış olmasıdır.

Araştırmacı: Vincent G. Kokich, Sr, DDS, MSD

EMail: eduardo.franzotti@gmail.com

Turkod © 2014 | Tüm hakları saklıdır.