Değerli meslektaşlarımız,
Makaleler sayfamızda çeşitli kaynaklardan derlenmiş yararlı bilgilerin yanı sıra sizin gönderdiğiniz bilgileri de bulacaksınız.
Siloran Kompozitler Daha mı Sağlamdır?


Genel Bilgiler: Siloran monomerleri, su içerisinde kompozit alanından süzülmeyebilirler.


İncelenen Makale: Kopperud HM, Schmidt M, Kleven IS. Elution of Substances From a Silorane-Based Dental Composite. Eur J Oral Sci 2010; 118: 100-102.

Hedef: Su içerisinde ve etanol çözeltilerinde Filtek Siloran’dan bileşenlerin serbest kalışını göstermek.

Metotlar: 5 mm. çapındaki ve 2 mm. kalınlığındaki Filtek Siloran numuneleri üretildi. Numunelerin her birine 40 saniye süre ile ışın uygulandı. Polimerleşmenin ardından numuneler su ya da %75’lik etanol çözeltisine daldırıldı. Numuneler 37 °C de çalkalanarak 1, 4, 24 ve 72 saatlik süreçlerde su banyosuna tabi tutuldu.

Sonuçlar: Herhangi bir sürede su içerinde bekletilen Filtek Siloran numunelerinin hiçbirinde monomerlere dair bir süzülme gözlenmedi. Maddelerin serbest kalışını arttırmak için %75’lik etanol çözeltisi kullanıldı. %75’lik etanol çözeltisinde bekletme aşamasından sonra, 5 farklı Filtek Siloran monomeri, Filtek Siloran içerisinde öncü sistemden iodonyum tuz olarak tespit edildi. Camphorquinone etanol özünde tespit edilmedi. Ayrışık maddelerin hiçbir niceliği ölçülmedi. Monomer parçalarının yarı sayısal, yarı nicel alanlarının kıyası siloran karışımı referans alınarak monomerleri domine ederek en yüksek süzülmeyi gösterdi. Diş çekiminin ilk saatinde tüm monomerlerin en yüksek süzülmesi gözlemlendi.

Sonuç: Birtakım siloran monomerinde ve öncü bileşimlerde muhafaza çözeltisi olarak %75’lik etanol kullanıldığında ayrışma görüldü. Muhafaza maddesi olarak su kullanıldığında ise hiçbir maddenin süzülümüne rastlanmadı.

Araştırmacının Yorumları: Siloran kompozitler ABD’deki marketlerde yaygın olarak tanıtılır. Metakrilat tabanlı kompozit reçineleri kısıtlayan düşük büzücü kullanılması önerilir. Bu çalışma metakrilat tabanlı materyaller ile birlikte siloran tabanlı kompozitlerin tamamen polimerleşmediğini ve zamanla bileşenlerinde süzülme meydana geldiğini ortaya koymuştur. Bu bulguların klinik geçerliliği bu zamanda kesin değildir.

İnceleyen: Ricardo Walter, DDS, MS

E-Mail: Hilde.kopperud@niom.noTurkod © 2014 | Tüm hakları saklıdır.