Değerli meslektaşlarımız,
Makaleler sayfamızda çeşitli kaynaklardan derlenmiş yararlı bilgilerin yanı sıra sizin gönderdiğiniz bilgileri de bulacaksınız.
Reçinenin Seramiğe Yapışmasında HF Asidi ile Aşındırma Gerekli Midir?


Genel Bilgiler: Ilık hava ile silanın kurutulması, reçinenin seramiğe dönüşümündeki tutunmayı belirgin şekilde arttırır ve HF asidi ile aşındırma ihtiyacını ortadan kaldırır.


İncelenen Makale: Fabianelli A, Pollington S, et al. The Effect of Different Surface Treatments on Bond Strenght Between Leucite Reinforced Feldspathic Ceramic and Composite Resin. J Dent 2010; 38(January): 39-43.

Hedef: Silanlama sonrası ısı tedavisinde, HF asidi ile aşındırmanın reçinenin seramiğe yapışması için gerekli olup olmadığını ortaya koymak.

Metotlar: 24 lösit takviyeli, sıkıştırılmış seramik blokları (IPS Empress) hazırlandı ve 600 grit cilalandı. Yüzeylere 4 farklı işlem uygulandı. İlk gruba ait seramikler HF asidi ile 1 dakika aşındırıldı, durulandı ve hava ile kurutuldu. Ardından 1 dakikalık süreçte silan bağlantı aracı uygulandı ve 30 dakika hava ile kurutuldu. İkinci gruba da silan bağlantı aracı uygulanıp hava ile kurutuldu fakat HF asidi ile aşındırma işlemi yapılmadı. Üçüncü gruba da silanın, 1 dakikalığına ılık hava (100°C) ile kurulanması işlemi haricinde ilk gruba uygulanan prosedürün aynısı uygulandı. Dördüncü ve son gruba da ikinci gruba yapılan işlemin aynısı uygulandı fakat ılık hava ile kurulama işlemi yapılmadı. Ilık havayı sağlamak için özel yapım minyatür hava üfleyici kullanıldı. Tüm gruplarda reçine yapıştırma aracı yüzeye uygulanıp komposit yerleştirildi ve tedavi edildi. Her blok “Mikrogerilimli Bağ Gücü Testi” için küçük parçalara ayrıldı. Mikrogerilimli Bağ Gücü Testi(MTBS) evrensel olarak kullanılan bir test makinesinde gerçekleştirildi. Bozulan kısımlar, x20 oranında büyütebilen optik mikroskop ile gözlendi.

Sonuçlar: Mikrogerilimli bağ güçleri ortalaması;
  • HF asidi ile aşındırılmış grup için 22.8 MPa,
  • Silan grubu için 18.7 MPa,
  • HF-Silan-ılık hava grubu için 27.8 MPa
  • Silan-ılık hava grubu için 28.5 MPa olarak ölçüldü.
Ilık hava kullanılan 2 grubun ortalama bağ güçlerinin diğer HF asidi kullanılan grupların bağ gücünden daha fazla olduğu tespit edildi. Silan grubunda test öncesi pek çok hata gözlendi. Diğer gruplardaki hatalar ise reçinenin yapışması sırasında meydana geldi.

Sonuç: Ilık hava ile silanın kurutulması, reçinenin seramiğe dönüşümündeki tutunmayı belirgin şekilde arttırmakta ve HF asidi ile aşındırmanın ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.

İnceleyen: Edward J. Swift, Jr, DMD, MS

E-Mail: s.pollington@sheffield.ac.uk
Turkod © 2014 | Tüm hakları saklıdır.