Değerli meslektaşlarımız,
Makaleler sayfamızda çeşitli kaynaklardan derlenmiş yararlı bilgilerin yanı sıra sizin gönderdiğiniz bilgileri de bulacaksınız.
Ortodonti Hastalarında Üçüncü Azıdişinin Sıkışması Olasılığı Oldukça Yüksek


Genel Bilgiler: Bu çalışmada, ortodonti hastalarının yaklaşık üçte birinde “üçüncü azıdişinin sıkışık olması durumu” gözlemlenmekteydi ancak çok az bir kısmında sıkışma ile ilişkili patolojik değişimler saptandı.


İncelenen Makale: Celikoğlu M, Miloğlu O, Kazanci F. Frequency of Agenesis, Impaction, Angulation, and Related Pathologic Changes of Third Molar Teeth in Orthodontic Patients. J Oral Maxillofac Surg 2010; 68 (May): 990-995.

Geçmiş Deneyimler: Ergenlik çağındaki gençlerde ortodontik tedavinin ardından alt ve üst çene üçüncü azıdişlerinin pozisyonlarını değiştirmek, genel bir işlem olarak uygulanmalıdır. Bu dişler çekilmeli midir? Çekilmeden yerlerinde kalmaları mı sağlanmalıdır? Dişler sürecek midir?

Amaç: Bir grup ortodonti hastasında üçüncü azıdişinde agenezinin görülme sıklığını, bu dişlerin sıkışmalarını, açısal pozisyonlarını ve ilgili patolojik değişimlerini ortaya koymak.

Metot: Bu, yaşları 20 ila 26 arasında değişen 351 ortodonti hastasının panoramik radyografilerini değerlendirmek üzere geçmişe yönelik bir araştırmaydı. Üçüncü azıdişlerinde görülen agenezinin sahip olduğu karakteristik özellikler, açısal pozisyonlar ve patolojik değişimler kaydedildi.

Sonuçlar 1: Bu araştırmanın sonucunda, üst çene üçüncü azıdişi sıkışmasının görülme oranının %43,2 ve alt çene üçüncü azıdişi sıkışmasının görülme sıklığının %56,8 olduğu kaydedildi. Numunelerin %17’lik bir kısmı üçüncü azıdişi agenezisi gösterdi. %50 oranında mesioangular eğiklik olduğu saptandı ve sıkışmış olan üçüncü azıdişlerinin yalnızca %10’luk bir kısmı patolojik değişimler gösterdi.

Sonuçlar 2: Ortodonti hastalarının yaklaşık üçte birinde üçüncü azıdişinin sıkışık olması durumu gözlemlendi ancak bu hastaların çok az bir kısmında sıkışma ile ilişkili patolojik değişimler saptandı.

Araştırmacının Yorumları: Bu araştırmada elde edilen sonuçlar mantıklı görünmektedir. Yıllar boyunca bu tür çalışmalar gerçekleştirdikten sonra bile genç erişkinlerde ortodontik tedavi sonrasında üçüncü azıdişinin çekilmesinin önerilmesi konusu üzerinde hâlâ düşünmekteyim. Bu çalışma üçüncü azıdişlerinin üçte birinin anormal şekilde patladığını ortaya koymaktadır. Ben de hastalarımın hemen hemen üçte birine üçüncü azıdişlerini çektirmelerini önermekteyim ve belki de bu, mantıklı bir sonuç ortaya koymaktadır.

İnceleyen: Vincent G. Kokich, Sr, DDS, MSD

EMail: mevlutcelikoglu@hotmail.com

Turkod © 2014 | Tüm hakları saklıdır.