Değerli meslektaşlarımız,
Makaleler sayfamızda çeşitli kaynaklardan derlenmiş yararlı bilgilerin yanı sıra sizin gönderdiğiniz bilgileri de bulacaksınız.
Lazerler Seramik Braketlerin Kaldırılmasını Kolaylaştırmaktadır


Genel Bilgiler: Eğer seramik braketlerin kaldırılması konusunda sıkıntı yaşıyorsanız lazer taramaların yapıştırıcıyı yumuşatabildiğinin farkında olmak size yararlı olacaktır.


İncelenen Makale: Öztoprak MO, Nalbantgil D, et al. Debonding of Ceramic Brackets by a New Scanning Method. Am J Orthod Dentofacial Orthop 2010; 138 (August): 195-200.

Geçmiş Deneyimler: Seramik braketlerin kaldırılması metal braketlerin kaldırılmasından çok daha zor olmakta ve kimi zaman acı ve diş minesi kaybı ile sonuçlanabilmektedir. Lazer taramanın kaldırılmasında etkili olup olmadığının farkında olmak oldukça önemlidir.

Amaç: Er:YAG lazer tarama ile seramik braketlerin kaldırılması konusunda yeni bir metot geliştirmek.

Metotlar: Araştırmaya 60 büyükbaş hayvana ait alt çene kesici dişleri dâhil edildi. Daha sonra bu 60 adet diş rastgele 30 ar tane olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kesici dişlerin dudaklara bakan yüzeylerine seramik braketler yerleştirildi. Bir grup için braketlerin kaldırılmasından evvel Er:YAG lazer seramik braketleri taramak üzere kullanıldı. İkinci grup kontrol grubuydu ve braketlerin kaldırılmasından önce herhangi bir lazer uygulama yapılmadı. Uluslar arası bir test makinesi bağların koparılması sırasında kayma bağ dayanımını ölçmek üzere kullanıldı ve yapıştırıcı kalıntı indeksi de sement kırılmalarının spesifik alanlarını değerlendirmek üzere kullanıldı. Bağların koparılmasında, kayma testinin sonuçlarına göre lazer grubunda kayma bağ direncinin ciddi ölçüde kontrol grubuna oranla çok daha düşük olduğu görüldü. Yapıştırıcı kalıntı indeksi sonuçları değerlendirmeye alındığında lazer grubunda yapıştırıcının diş yüzeyinde kalması oranı 2 kat aşağı çekildi böylece diş minesi üzerinde çatlak oluşma riski azaltılmış oldu. Kontrol grubu için kayma bağ dayanımı lazer gruba oranla iki kat daha fazlaydı.

Sonuçlar: Seramik braketlerin kaldırılması konu olduğunda bağların koparılmasının öncesinde tarayıcı lazerin kullanılması prosedürü hem daha kolay hem de daha güvenli hale getirmektedir.

Araştırmacının Yorumları: Araştırmada lazer tarayıcının seramik braketlerin kaldırılmasını kolaylaştırdığı konusunda şüphe bulunmamaktadır. Çalışmalarınızda lazer kullandığınızı varsayarsak kendinize sormanız gerek soru şu olmalıdır; seramik braketlerin bağlarının koparılmasında kullandığınız lazerin, kullanımından kaynaklanan ekstra süreye (braket başına 9 sn) değip değmeyeceğidir. Seramik braketlerin bağlarının koparılması sırasında acı ya da diş minesi kaybı konularında sorun yaşıyorsanız hastanın rahatlığını ve güvenliğini sağlamak için kullanacağınız lazer kaybedeceğiniz zamana değecektir.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD

EMail: didem.nalbantgil@yeditepe.edu.tr

Turkod © 2014 | Tüm hakları saklıdır.