Değerli meslektaşlarımız,
Makaleler sayfamızda çeşitli kaynaklardan derlenmiş yararlı bilgilerin yanı sıra sizin gönderdiğiniz bilgileri de bulacaksınız.
Koruyucu Kaplamalar Işık Yoğunluğunu Azaltır mı?


Genel Bilgiler: Özellikle kılavuz ışığı koruyucu kaplama ile kaplandığında, kompozitler 2 mm.den kalın olan inkrementlerin içinde yeterli tedavi edici etkiyi göstermemektedir.


İncelenen Makale: Pollington S,Kahakachchi N,van Noort R.The Influence of Plastic Light Cure Sheaths on the Hardness of Resin Composite.Oper Dent 2009;34(November-Decemder):741-745

Hedef: Tek kullanımlık transparan kaplamaların, ışıkla aktive edilmiş kompozit reçinenin sertliği üzerindeki etkisini göstermek.

Metotlar: Çalışmada, kompozit olarak mikrohibrit olan TPH Spectrum, ışıklı tedavi aracı olarak halojen kısım olan Elipar Trilight ve LED olan Elipar Freelight 2 kullanıldı. The Freelight 40 saniyede 800 mW/cm² yoğunlukta ışıma kapasitesine sahipti. Kalıplar, kalınlıkları 6mm.ye kadar çıkabilecek şekilde dizayn edildi. Örnekler, ışık kaynağının üzerinde hem plastik kaplama kullanılarak, hem de plastik kaplamasız şekilde ışıkla aktive edildi. En üstten en alt yüzeye kadar her örneğin Vickers Sertlik Değeri ölçüldü. Bu değer kompozitin tedavi edici etkisinin ne kadar iyi olduğunu gösteren dolaylı olmayan bir ölçümdür.

Sonuçlar: Vickers Sertlik Değeri (VHNs) kaplama uygulanan ve uygulanmayan 2 ışık kullanılmış 4 grup içinde benzer sonuçlar gösterdi ve bu sonuçların 45,9 ile 47,2 aralığında olduğu saptandı. 2mm.lik derinlik, sertlik değeri hafifçe azaldı (46.1’den 42.0’a) ve derinlik arttıkça bu değer azalmaya devam etti. En düşük ortalama kalınlık değeri 5mm.de LED ışık kullanılarak kaplama uygulanan (VHN,21.3) örnekte gözlendi. Aynı kalınlıkta kaplama uygulanmayan örneğin Vickers Sertlik Değeri 30,7 olarak hesaplandı.

Sonuç: Özellikle kılavuz ışığı koruyucu kaplama ile kaplandığında, kompozitler 2 mm.den daha kalın olan inkrementlerin içinde yeterli tedavi edici etkiyi göstermemiştir.

Araştırmacının Yorumları: Pek çok dental uygulamada aseptik protokolün parçası olarak tedavi amaçlı ışık kaynağının üzerinde plastik kaplamalar kullanılır. Fakat, bazı araştırmalar, bu kaplamaların kompozit tedavisinde ters etkiye sahip olan ışık yoğunluğunun azalmasına sebep oluğunu gösterir. Bu araştırma öyle gösteriyor ki, bu durum, kompozitin 2mm.den kalın inkrementlere yerleştirildiği durumlarda gerçek bir problemdir. Yani az sayıda materyal haricinde kalınlığın 2mm. ve daha az olduğu durumlarda kompoziti yerleştirmeye ve bu şekilde tedavi etmeye devam edebiliriz. Ayrıca LED aleti bu çalışmada test edilmiştir ve günün standartlarına göre düşük yoğunluğa sahip olduğu tespit edilmiştir.

İnceleyen: Edward J. Swift, Jr, DMD, MS

E-Mail: s.pollington@sheffield.ac.uk

Turkod © 2014 | Tüm hakları saklıdır.