Değerli meslektaşlarımız,
Makaleler sayfamızda çeşitli kaynaklardan derlenmiş yararlı bilgilerin yanı sıra sizin gönderdiğiniz bilgileri de bulacaksınız.
Işın Tedavisi Mesafesi Tedavi Kalitesini Nasıl Etkiler?


Genel Bilgiler: Hedef noktaya en uzak mesafe, ışın tedavisinde en düşük etkiye sahiptir fakat bazı ışınlar diğerlerine göre çok daha etkilidir.


İncelenen Makale: Zu S, Platt JA. Curing Efficiency of Three Different Curing Lights at Different Distances for a Hybrid Composite. Am J Dent 2009; 22 (December): 381-386.

Hedef: Bu çalışma, aşağıdaki hipotezleri test etmek için yapılmıştır.

(1) Farklı mesafelerde farklı ışın tedavileri uygulanarak oluşturulan yüzeylerin tepe ya da dip noktalarında Knoop Sertlik Numarası’nda (KHN) farklılık yoktur.

(2) Yüzeylerin dip ve tepe noktaları arasında ışın tedavisinin cinsine ve mesafeye bakılarak sertlik yüzdesinde farklılık yoktur. Uygulanan ışın ile yüzey arasındaki en düşük mesafe 7 mm. olmalıdır.

Metotlar: Çalışmada Grandino Caps A3 hibrit kompozit kullanıldı. Örneklerin polimerleştirilmesi için 3 farklı çeşit tedavi edici ışın kullanıldı. Kullanılan ışınlar; (1) Mini LED AutoFocus (Model AutoFocus) 7.5 mm, 1945 mW/cm²; (2) LED (LEDemetron I) 8 mm turbo tip ile 1432 mW/ cm²; QTH (Optilux 401) 8 mm turbo ve 1231 mW/ cm² ışın kılavuzu idi. Mesafeler kompozit yüzeyinden 0 mm, 3mm, 6 mm, 9 mm, 12 mm ve 15 mm olarak ayarlandı ve ışın 40 saniye süre ile numunelere uygulandı.

Sonuçlar: Mini LED AutoFocus için uygulanan her mesafe için en yüksek güç yoğunluğu, enerji yoğunluğu ve en yüksek KHN değeri gözlemlendi. LEDementron I ve Optilux 401 için genel olarak gözlemlenen KHN değeri eşitti ve Mini LED Auto Focus’tan daha düşük değerdeydi. Tüm kompozit numunelerinde 24 saatlik numunenin sertlik değeri, ışının kaldırılmasının üzerinden 15 dakika geçmesine rağmen polimerleşme reaksiyonu tamamlanmamış numunelere göre belirgin oranda fazlaydı. 3 ışının da tedavideki verimliliği, hedef nokta büyütülürken mesafenin azaltılması metoduyla test edildi.

Sonuç: Mini AutoFocus LED numunelerinde ölçülen değere göre kompozitlerin KHN değeri, Optilux 401 için %71 iken LEDemetron I için %73 olarak ölçüldü. Ayrıca hızlı yerleşmenin muhtemel dezavantajlarından dolayı Mini AutoFocus LED bağlı yüzeyde var olan kalıcı basınca sebep olabilir.

Araştırmacının Yorumları: Turbo ışın çeşitleri odak uzaklığının ötesinde kullanıldığında klasik ışınlara göre düşük enerjili daha fazla ışın dağıtır yani teorik olarak ışının verimliliği hedef noktasının yanında olmadığı sürece klasik ışın çeşitlerinde belirgin derecede daha fazladır. Turbo olanlarda mesafe, çözümden probleme dönüşüp dönüşmediğini görmek için çalışmada klasik ve turbo ışınlar kullanılırsa çalışma mükemmel görünebilir. Ben Mini LED AutoFocus ile hiç çalışmadım fakat adına bakılırsa hedef noktaya mesafe baz alınarak bazı kolonlaşmaların oluşacağından şüphelenmekteyim. Özel klinik çalışmaların çoğunda ışının uygulanma süresinin 40 saniye seçilmesi, sıklıkla karşılanan bir durum değildir. Biz bağlanma elemanları için bu süreyi 40 saniye olarak öğretirken yüzeye dik mesafede uygulanan ışınlar için tüm kompozit artış çalışmalarında bu süreyi 20 saniye olarak öğretiriz. Bahsedilen, bağlanma araçlarının çoğu için paket dolgulardan çok daha fazla bir süredir.

İnceleyen: J. D. Overton, DDS

E-Mail: zhusong1965@163.comTurkod © 2014 | Tüm hakları saklıdır.