Değerli meslektaşlarımız,
Makaleler sayfamızda çeşitli kaynaklardan derlenmiş yararlı bilgilerin yanı sıra sizin gönderdiğiniz bilgileri de bulacaksınız.
Gelecekte Kullanacağımız Sementin, Reçine Sementi Olma İhtimali Yüksek


Genel Bilgiler: Reçine sementi uygun durumlarda ciddi avantajlar sağlar.

İncelenen Makale: Hewlett S, Wadeyna RO, Mante FK. Bond Strength of Luting Cements to Core Foundation Materials. Comp Cont Educ Dent 2010;-31 (March): 140-146.

Geçmiş Deneyimler: Doğrudan olmayan restorasyonlar sıklıkla uzlaşılan dişin altyapı materyallerinin üzerine yerleşir. Bu materyaller pek çok amaçla kullanılan dökme çekirdek, amalgam, kompozit ve cam iyonomeri kapsar. Reçine sementi metale, seramiğe ya da indirek kompozite bağlanmalarda diğer yapıştırıcılara kıyasla krona tutunmayı arttıran dentin bağlanma araçları ile birlikte kullanılır. Asitlenmiş ve reçine yapıştırıcısıyla yapıştırılmış bütün seramik kronların yapışkan olmayan çimentolara oranla 16 yıldan fazla yaşam süresi olduğu görülmektedir. Özellikle asidik çözeltilerde maruz kalınan nem, reçinenin altyapı materyaline tutunmasını etkiler.

Hedef: Cam iyonomeri (GI), reçine ile modifiye edilmiş cam iyonomeri (RMGI), ve reçine yapıştırıcısının kırılma gücünü 4 farklı altyapı maddesi ile karşılaştırmak.

Metotlar: Standart diskler amalgam (Tytin), kendinden polimerleşen kompozit reçine (CompCore), Tri-polimer RMGI (Vitremer) ve klasik GI (Ketac Molar) kullanılarak oluşturuldu ve nemlilikte %100 benzerlik gösteren ve 37°C sıcaklıktaki bir ortamda 1 hafta saklandı. Yüzeyler 320-grit silikon karbit kağıt ile yumuşatıldı. Test yapıştırıcıları altyapı materyalleri olan reçine sementi (Calibra), RMGI sementi (RelyX Luting Plus), ve klasik GI sementi (Ketac Cem) ile yıkandı. Her altyapı/sement parçasının 20 adet numunesi, %100 nemli 37°C derece sıcaklıktaki ortamda 24 saat süreyle tutuldu. Parçaların ikinci seti 37°C sıcaklıkta 24 saat süre ile laktik asit tampon solüsyonuna bırakıldı. Ardından numunelere çatlak oluşana kadar kuvvet uygulandı. Altyapı malzemesinde ya da sementte çatlak olup olmadığı optik büyültme işlemi kullanılarak incelendi.

Sonuçlar: Reçine sementi, RMGI ve GI sementlere göre tüm altyapı materyallerine bağlılık açısından daha güçlü bir bağ gösterdi. RMGI ve GI sementleri ve altyapı malzemeleri arasında görülen bağ arasında belirgin farklılıklar saptanmadı. GI sementi kompozite ve altyapı materyallerine en düşük bağlılığı gösterdi. RMGI sementi GI altyapısına en güçlü bağlılığı gösterdi. Kompozit altyapısı ile reçine sementi arasındaki en güçlü bağ RMGI altyapı ve reçine sementi arasında görüldü. En düşük bağ gücü amalgam ve GI ve GI altyapı ve GI sementleri arasında gözlendi. RMGI ve GI ‘in kompozite bağlanmasında yapışma ile ilgili bozulmalar görülürken kompozit altyapı/reçine sementi kombinasyonlarında yapıştırıcıdan kaynaklanan bozulmalar görüldü. Laktik asit solüsyonu materyale etki edip bağı zayıflatırken muhtemelen artan monomerlerin filtre işlemi görmesinden dolayı kompozit altyapı ve reçine sementi arasındaki bağa etki etmedi.

Sonuç: Reçine yıkamalı sement incelenen altyapı materyallerine en yüksek bağlılık kuvvetini gösterdi. Kompozit altyapı ve reçine sementi arasındaki bağ laktik asitte bırakma metoduyla elde edilen bağa göre daha uzun ömürlü oldu. GI sementi altyapı substratlarına daha zayıf bağlanırken, asidik kırılmalara daha yatkın olduğu görüldü.

Araştırmacının Yorumları: Reçine sementi, gelecekte kullanacağımız sement olacak gibi görünmektedir. Uygun durumlarda gerçek avantajlar ortaya koyar. Fakat substratla bağlanmaya bağlı olarak belli kısıtlamaları vardır ve film kalınlığı durumu geliştirmesine rağmen problem oluşturabilir. Ayrıca RMGI ile ilgili başarısız sonuçlar diğer çalışmalar ile ilişkilendirilmemelidir.

İnceleyen: Thomas G. Berry, DDS

E-Mail: Bilinmiyor.

Turkod © 2014 | Tüm hakları saklıdır.