Değerli meslektaşlarımız,
Makaleler sayfamızda çeşitli kaynaklardan derlenmiş yararlı bilgilerin yanı sıra sizin gönderdiğiniz bilgileri de bulacaksınız.
Dr. Dt. Remzi Ülgen


Değerli meslektaşlarım.


“Eğer gerçek ortak değerlere dayalı güçlü bir devlet kurmak istenirse bu devlet meslektaşlık devleti olmalıdır” Hukukçular Cumhuriyeti, Gazeteciler Cumhuriyeti, Diş Hekimleri Cumhuriyeti gibi… Yıllar önce bir gazetede makale yazarı olan gazetecimiz yabancı bir yazardan alıntı yaparak yukarıdaki ifadeyi kullanmıştı.

Gerçekten de meslektaşlar biri bilerini anne babalarından, eşlerinden bile daha iyi anlarlar.

Konuşurken ve yazarken satır araları satırlardan daha çok anlam taşır. Hatta bazen konuşmaya bile gerek kalmaz. Kendi aramızda sorunlarımızı paylaşmak, sevinçlerimizi ve başarılarımızı konuşmak bizi çok daha fazla rahatlatır, mutlu eder. Başarılı bir işimizi paylaşmanın veya sorunumuza kendi aramızda çözüm aramanın keyfini diş hekimlerine yönelik internet sitelerinde hepimiz gözlemliyoruz.

İlk defa uyguladığımız başarılı bir implant, yeni bir malzemeyle yaptığımız güzel bir dolgu, başarılı bir kanal tedavisi… Bırakın para kazanmayı, zararına bile olsa diş hekimi meslektaşlarımızı başarmanın keyfi fazlasıyla doyurmakta ve yeni bilgi ve beceri yolunda motive etmektedir. Üstelik onları destekleyen sınıf arkadaşları ve hocaları ise…Ancak tüm diş hekimliği konularında bu mutluluğu paylaşırken aynı şeyleri Ortodonti konusunda söyleyemiyoruz? Ortodontiye ilgi duyan meslektaşlarım neredeyse bu ilgilerinden dolayı potansiyel suçlu ilan edilip linç edilecek gibi hissediyorlar kendilerini… Ya da hissettiriliyor. Ortodonti, diş hekimliğinin kesinlikle girilmemesi gereken yasak bölgesi...

Bu alana girmek suçtur ve cezası linçtir. Hatta ibreti alem için birkaç diş hekiminin sallandırılması gerekiyor.Bu güne kadar hiçbir yazımı yazarken bu kadar zorlanmamıştım. Kelimelerimi seçerek kullanmaya özen gösteriyorum ama yine de yukarıdaki yazdıklarım tekrar okuduğumda beni rahatsız etmesine rağmen içimden silip yerine başka güzel şeyler yazmak gelmedi.

Nasıl yazayım?

Hangi konuda yardıma ihtiyacımIZ olsa ve bir bilen konun uzmanı meslektaşıma danışsak veya bir hocamıza sorsak elinden gelen yardımı esirgemiyor. İş ortodontiye gelince bırakın yardım istemeyi bu konuyu aklımdan bile geçirmeye korkuyoruz. Bir essex plağı bile yapmanıza izin yok. Protez için basit bir distamayı kapatmaya kalkışmanız bile mümkün olsa şiddetle cezalandırılacak. Bir yolu olsa da böyle cüretkâr diş hekimleri meslekten men edilse… Mantık bu…

Neden?

Ortodonti doktorası yapan hekimler çok özel seçkin insanlar mı?

Cennetlerine kimseyi sokmak mı istemiyorlar?

Diğer hekimlerin zekâlarını ve yeteneklerini mi küçümsüyorlar?

Ortodontistler diğer uzmanlık dallarında çalışanlardan da mı titiz özel çalışıyorlar?

Hiç mi hata yapmadan çalışıyorlar?

Oysa ortodontistler tarafından yapılmış başarısız işlerin fotoğraflarını burada yayınlamak, ortodontik tedavi sırasında çürüyen dişlere ve periodontal sorunlara burada değinmek ne kimseye yarar sağlar ne de meslektaşlık anlayışımıza sığar.

Sırça sarayda (camdan köşk) oturanlar başkalarının camına taş atmamalıdır.

Elbette hepimiz hata yapıyoruz. Ancak hiç birimiz diğerinin peşinde “hata yapsa da şunu linç etsem” mantığı ile takibe almıyor.

Diğer taraftan diş hekimlerine muayenehanelerinde uygulayabilecekleri tedaviler konusunda sürekli eğitim vermek, bundan da önemlisi her diş hekiminin ortodontik anomalileri zamanında teşhis edebilmesine yardımcı olmak, ortodontik müdahalelerin sınırlarını öğretmek ortodontist meslektaşlarımızın görevi değilse kimin görevidir?

Meslek Odalarımızın Ortodonti konusunda yaşanan ve şikâyete konu olan komplikasyonları ve malpraktisleri değerlendirirken konuyu diğer mesleki branşlardan ayırmamaları, ortodontik tedavi yapmanın da bilgi ve beceri sınırları dahilinde tüm diş hekimlerinin hakkı olduğunu göz ardı etmemeleri gerekir.

Burada sorgulanması gereken hekimin neden ortodontik tedavi yaptığı değildir. Tedavi sırasında ortaya çıkan sorunların meslektaşlık, yasalar ve diğer şartlar çerçevesinde değerlendirilmesidir.

Diş hekiminin Ortodontik tedavi yapmak istemesi ve uygulaması suç değildir. Ona diploması ile verilmiş bir haktır.

Değerli meslektaşlarıma her koşulda yaşama sevinci, mesleklerini severek icra etme ve geliştirme arzusu içinde olmalarını diliyorum.

Saygı ve sevgilerimle.Dr. Remzi ÜlgenTarih:
07.2009Turkod © 2014 | Tüm hakları saklıdır.