Değerli meslektaşlarımız,
Makaleler sayfamızda çeşitli kaynaklardan derlenmiş yararlı bilgilerin yanı sıra sizin gönderdiğiniz bilgileri de bulacaksınız.
Dental Ürünlerinizi Yalnızca Yetkili Dağıtıcılardan Temin Edin


Genel Bilgiler: ABD ve diğer birçok ülkedeki dental pazarda “gri borsa” (çeşitli nedenlerle malların normalin çok üstünde fiyattan yasal ticareti) ve taklit ürünlerin dağıtıldığı ve satıldığı konusunda şüphe yoktur.


İncelenen Makale: Christensen GJ. Are You Using Gray-Market or Counterfeit Dental Products? J Am Dent Assoc 2010; 141 (June): 712-715.

Geçmiş Deneyimler: Gri borsa ya da imitasyon dental ürünler ABD’de ve diğer birçok ülkede satılmaktadır. Ofisinizde bu ürünlerden kullanmadığınızı nasıl bilebilirsiniz?

Amaç: ABD’de satılmakta olan gri borsa ve taklit dental ürünlerin varlığını tartışmak.

Tartışma: Marka sahibi tarafından tasarlanan ürünler, aktarıldıkları ulusal pazarda değiştirilip yetkili olmayan dağıtıcılar tarafından gri borsada başka pazarlara yeniden satılmaktadır. Bunlar arasında gelişmekte olan pazarlara sürülmüş, çağın gereksinimlerini karşılamayan ve ABD’de FDA (Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından tescil edilmemiş ürünler olabilmektedir. İmitasyon ürünler de iyi tanınan bir ürüne benzetilerek aldatıcı bir görünüş altında satılmaktadır. Bu ürünler marka sahibinden tamamen bağımsız olarak üretilirler. Gri borsa ya da imitasyon ürünleri çalışmalarınızda kullanmanız, birkaç sebeple olumlu sonuçlar doğurmayabilir. İlk olarak, iyi bir performans gösteremeyebilirler ve bu da hastalarınız için daha az tatmin edici sonuçlar doğurabilir. İkincisi, ABD’de satışına izin verilmeyen dental materyaller konusunda yasal yükümlülükler bulunmamaktadır. Peki, bu ürünleri ofisinizden uzak tutma konusunda neler yapabilirsiniz?

Yapılması ve planlanması gereken ilk şey, ofisinizdeki satın alma ile yükümlü çalışanlarınız ile düzenli toplantılar yapmak ve bu kişileri, bu tür ürünlerin varlığından haberdar etmektir. Bir ürünün gri borsaya ait ya da imitasyon olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilecek birkaç nokta şunlardır:

- Diğer ürünlerden ayrı olarak daha düşük fiyat

- Bilinmeyen bir dağıtıcı ismi

- Şüphe uyandırabilecek paketleme

- Süresi geçmiş son kullanma tarihi.

Üreticiyi arayarak ya da internet üzerinden gerekli araştırmaları yaparak yalnızca yetkili satıcılardan ürünlerin satın alınması ve bunlara ait bir listenin oluşturulması doğru bir yol olacaktır. Yetkili satış bayileri bazen promosyonlar düzenlemektedirler, ancak satın almayı planladığınız ürün, ortalama pazar değerinin altında ise, gri borsaya ya da imitasyon piyasasına ait olabilir.

Sonuçlar: Kötü seviyede ürünlerin kullanılması hastalar için potansiyel bir tehlike teşkil etmekte ve hesaba katılmayan ekstra harcamalara neden olabilmektedir.

Araştırmacının Yorumları: Amerikan dental pazarında gri-market ve imitasyon ürünlerin dağıtıldığı ve satıldığından haberim yoktu. Hastaların tedavisinde bu alt seviye ürünlerin kullanılmasında oluşabilecek olası problemlere ek olarak herhangi bir zamanda bir şeylerin kötüye gitmesi durumunda bir dağıtıcı ya da satıcı desteğinin olmaması da ciddi bir problemdir. Bu makalenin, gri borsa ya da imitasyon ürünlerin saptanması ve onlardan sakınma yöntemleri konusunda harika öneriler sunduğunu düşünüyorum ve eğer harcamalarınızın doğru olmaktan öte, giderek azaldığını görürseniz, kaçınmanız gereken şeyler olabilir.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD

Turkod © 2014 | Tüm hakları saklıdır.