Değerli meslektaşlarımız,
Makaleler sayfamızda çeşitli kaynaklardan derlenmiş yararlı bilgilerin yanı sıra sizin gönderdiğiniz bilgileri de bulacaksınız.
Çalışanlarınızın Performansını Geliştirme Çerçevesinde İlk Basamak Olarak Bilgilendirilmek, Hedeflere Ulaşmak


Genel Bilgiler: Eğer personelinizi performanslarını geliştirmeleri amacıyla bir eğitim döneminden geçirmek üzereyseniz bu işe pozitif bir not ile başlamak yararlı olacaktır.


İncelenen Makale: Levin RP. Coaching Staff Members to Achieve Improved Performance. J Am Dent Assoc 2010; 141 (June): 716-717.

Geçmiş Deneyimler: Çalışmalarınızın başarısı büyük ölçüde çalışanlarınızın performansına bağlı olarak değişmektedir. Her bir çalışanınızın performansını geliştirmesini istiyorsanız onlara nasıl liderlik yapmanız gerektiğini çok iyi biliyor olmalısınız.

Amaç: Çalışanların performanslarını arttırmaları için onlara liderlik yapma konusunda spesifik önerileri açıklamak.

Tartışma: Başarılı ortodontik çalışmalara ulaşmayı hedefliyorsanız, birlikte bir takım olarak çalışabilen ve kişisel performans kapasitelerini maksimuma taşıyabilen çalışanlara ihtiyaç duyuyorsunuz demektir. Bu makalede işyeri personelinizin performansını arttırmada üstlenmeniz gereken rollere ilişkin 5 öneri yer almaktadır:

1. Her zaman takım üyeleriniz için hedefler belirleyin ve buna daha iyi bilgi akışı sağlamak ile başlayın.

2. Çalışma üyeleriniz ile yaptığınız toplantılarınızda olumlu bir nokta ile ilgilenin. İlk olarak yaptıkları olumlu işlerden bahsedin, işe eleştirmekle başlamayın, onları işlerini iyi yapmaya çalıştıklarını düşünmeye yöneltin. Böylece önerileriniz sonucunda çok daha pozitif yanıtlar alabilirsiniz.

3. Başa çıkılması gereken bazı konularda çalışanlarınıza yetkiler vermek de oldukça önemlidir: Onlara neyi yanlış yaptıklarını söylemek ya da nasıl yapmaları gerektiğini anlatma yolunu tercih etmeyin, onlarla problemin ne olduğu üzerine tartışın, fikir alışverişinde bulunun ve onları kendi çözüm yollarını bulmaları için cesaretlendirin. Eğer bunu başarabilirseniz personelinizin karşılaştıkları problemleri kendi başlarına çözmeye başladıklarını ve her yeni problem ortaya çıktığında sizden kişisel yardım almak için istekte bulunmadıklarını göreceksiniz.

4. Çalışanlarınızı eleştirmekte aceleci davranmayın. Bu, etrafınızda alıngan hislerin oluşmasına neden olur ve elde edilmek istenen sonuçlara varılamamasını sağlar. Gelecekte karşılaşılabilecek zorluklara odaklanın ve olası sorunlar için çözüm yolları üretme konusunda önerilerde bulunun.

5. Çalışanlarınıza karşı mutlaka dürüst olun. Etrafınızdaki birçok çalışan kendileri hakkında dürüst yorumlar yapmanızı beklemektedir ve yorumlarınızda, yapılması gerekenlere yer verin. Onlara olumsuz bir şeyi güzel ve masum bir şekilde anlatmaktan kaçının, aksi halde iş ortamının uyumunu bozmuş olabilirsiniz.

Sonuçlar: Çalışanlarınıza pozitif ve yardımsever bir tonda rehberlik etmek, uzun vadede memnun edici sonuçlar almada en iyi yol olarak görünmektedir.

Araştırmacının Yorumları: Bu makaleyi gerçekten uygulanabilir bulduğumu söylemeliyim. Sanırım birçok ortodontist, ben de dâhil olmak üzere, çalışanlarla kişisel sorunları üzerinde tartışmaktan kaçınma eğilimindedir. Eğer bu makalede belirtilen önerileri takip ederseniz ekip üyelerinizin kendilerini daha rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz ve bu da onların performanslarını geliştirme olasılıklarını arttırır, böylece çalışmalarınız için en önemli noktayı kaçırmamış olursunuz.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD

EMail: rlevin@levingroup.com

Turkod © 2014 | Tüm hakları saklıdır.