Değerli meslektaşlarımız,
Makaleler sayfamızda çeşitli kaynaklardan derlenmiş yararlı bilgilerin yanı sıra sizin gönderdiğiniz bilgileri de bulacaksınız.
CO2 Lazer Diş Minesi üzerinde Sekonder Bir Rahatsızlık Durumuna Neden Olmakta Mıdır?


Genel Bilgiler: Bir CO2 lazeri mine tabakasına bağlanan seramik braketlerin kayma dayanımını azaltmaktadır.


İncelenen Makale: Iijima Y, Yasuda Y, et al. Effects of CO2 Laser Debonding of a Ceramic Bracket on the Mechanical Properties of Enamel. Angle Orthod 2010; 80 (November): 1029-1035.

Geçmiş Deneyimler: Ortodontik tedavinin sonrasında karşılaşılan yaygın bir problem braketlerin kaldırılmasının ardından geriye kalan kompozitin yok edilmesidir. Bilindik metal braketlerde yapıştırma maddesinin birçoğu dişler üzerinde kalmaktadır. Bu iyi bir şeydir zira bu kompozitleri aşamalı olarak kaldırmak için dental aletler kullanılabilmektedir. Ancak seramik braketlerde, yapıştırma materyalinin bir kısmı seramik braketin arka kısmında kalmaktadır ve bu durum dişin mine tabakasında bir takım bozulmalara sebebiyet verebilmektedir. Peki ya seramik braketlerde kayma dayanımını azaltmak için ne kullanılabilir?

Amaç: Diş minesinin mekanik özellikleri üzerinde seramik braketlerin CO2 lazer kullanılması ile kaldırılmasının etkililiğini saptamak.

Dizayn: Laboratuar araştırması.

Metotlar: İnsan küçük azı dişleri sistemi test etmek üzere kullanıldı. Bir dizi küçük azı dişine seramik braketler ışınla bağlandı. Daha sonra bu braketler gruplara ayrıldı. Bir CO2 lazeri çeşitli çıkış ayarlarında (3,4,5 ve 6 Watt olarak) kullanıldı. Lazer ile bağların kaldırılmasının ardından test edici makine kullanılarak kayma dayanımları kaydedildi. Ayrıca, lazerin uygulanması sırasında diş minesindeki sıcaklık artışları da not edildi.

Sonuçlar: Bu araştırmanın sonuçlarına göre düşük derecedeki lazer ayarlarında diş minesindeki sıcaklık artışı 100 °C ve 150 °C arasındaydı. Daha yüksek lazer ayarlarında sıcaklık artışı 200 °C ye kadar arttı. Düşük derecedeki ayarlarda CO2 lazer kayma dayanımını yaklaşık olarak üçte bir oranında azaltarak başarılı oldu. Lazer yüksek ayarda kullanıldığında kayma dayanımı neredeyse %50’ ye kadar düşürüldü. Lazerin kullanımıyla ilişkili diş minesinin yüzeyi üzerinde herhangi bir negatif etki görülmedi.

Sonuçlar: Araştırmanın yazarları CO2 lazerin kullanımının kayma dayanımını başarılı bir şekilde azalttığı ve diş minesinin mekanik özelliklerini etkilemediği sonuçlarına vardılar.

Araştırmacının Yorumları: Bu araştırma kayma dayanımının azaltıldığını ortaya koymaktadır ancak bu düşüş CO2 lazerin düşük ayarlarında minimal olmaktadır. Ben diş minesi üzerindeki sıcaklığın lazer kullanımı sırasında 200 °C ye kadar çıkarılmasıyla ilgilenirdim. Bana öyle geliyor ki böyle bir durum bazı pulpal problemler ortaya koyabilir. Yine de insanlarda seramik braketlerde kayma dayanımını azaltmak için kullanılmış olan bu lazerin tam anlamıyla test edildiğinden emin değilim.

Araştırmacı: Vincent G, Kokich, Sr, DDS, MSD

EMail: iijima@hoku-iryo-u.ac.jpTurkod © 2014 | Tüm hakları saklıdır.