Değerli meslektaşlarımız,
Makaleler sayfamızda çeşitli kaynaklardan derlenmiş yararlı bilgilerin yanı sıra sizin gönderdiğiniz bilgileri de bulacaksınız.
CBCT Ortodontide Çok Daha Yaygın Hale Gelmektedir


Genel Bilgiler: Eğer ileri derecede sıkışmış bir köpek dişine sahip bir hastanız varsa, bunu standart bir radyografi üzerine konumlandırmak oldukça zordur ancak CBCT bir tarayıcı bu konuda çok yararlı olabilir.


İncelenen Makale: Mah JK, Huang JC, Choo HR. Practical Applications of Cone-Beam Computed Tomography in Orthodontics. J Am Dent Assoc 2010; 141 (October suppl): 7S-13S.

Geçmiş Deneyimler: Ortodontistlerin gittikçe de artan bir kısmı kendi bireysel çalışmalarında CBCT taramalarını kullanmaktadır. Eğer çalışmalarınızda CBCT taramalarını kullanmayı düşünüyorsanız ortodonti tedavisinde bu taramaların bazı spesifik avantajlarının farkında olmalısınız.

Amaç: Bu sunum makalesinin hedefi kapsamlı ortodontik tedaviler ile ilişkili olarak CBCT’ nin bazı pratik uygulamalarından söz etmekti.

Tartışma: Makalenin yazarlarının öne sürdüklerine bakılırsa, bilindik radyoloji teknikleri ile karşılaştırıldığında CBCT taramalarının dental gelişim, diş hareketlerinin sınırları, havayolu analizleri, yüz ve kafatası morfolojisi ve süperpozisyon ile ilgili çok daha detaylı bilgi sunmaktadır. Alışılagelmiş sefalometrik görüntüleme x-ray ışını geometrisi, görüntünün büyütülmesi ile sonuçlanması, sağ ve sol yanların birbirinden farklı olması ve başın pozisyonlandırılması gibi bazı faktörler tarafından sınırlandırılmıştır. CBCT de veriyi büyütme gibi şeyler söz konusu olmaz çünkü 3 boyutlu obje matematiksel bir algoritma sayesinde ham veriden yeniden düzenlenir burada x-raylerin paralel olmamasına rağmen hesaplama yapılabilir ancak büyütme faktörü elimine edilmiş olur. Yanal sefalogramların kullanılmasının sunduğu ayrıca bir avantaj da eğer hastanın doğru baş pozisyonu ile taranmadığı durumlarda baş pozisyonunu dijital olarak yöneltmektir. Ayrıca görüntünün geliştirilmesi şansı da vardır; ihtiyaç olmayan iskeletsel yapıların kaldırılması ile ilgilendiğiniz spesifik alanda net bir görüntüye sahip olursunuz. Son zamanlarda, CBCT görüntüler için çok daha doğru, hızlı ve otomatik bir süperpozisyon yöntemi geliştirildi. Standart radyografik görüntülere oranla CBCT görüntüler radyasyonu arttırmaktadır ve bu sebeple hâlihazırda bu görüntüleri elde etmek ya da bir CBCT makinesi edinmek oldukça maliyetli olmaktadır sonuç olarak da CBCT’ nin sürekli kullanılması ya da yeni bir makinenin satın alınması konusunda karar vermek karmaşık olmaktadır.

Sonuçlar: Ortodontide görüntüleme konusunda CBCT önemli spesifik avantajlar sunmaktadır.

Araştırmacının Yorumları: Eğer CBCT teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek konusuyla ilgileniyorsanız size şu özel eki okumanızı şiddetle öneriyorum, Journal of the American Dental Association Ekim 2010. CBCT’ nin yüz ve kafatasına ait anatomi ve sıkışmış köpek dişleri, komşu dişler gibi her bir bireysel yapının ilişkisi ile ilgili daha hassas görüntüler sunduğu konusunda şüphe yoktur. CBCT’ yi kendi kişisel çalışmalarınızda kullanmayı düşünüyorsanız üzerinde karar vermeniz gereken şey sunduğu avantajların kullanımı sebebiyle oluşturduğu daha fazla radyasyondan, yüksek maliyetinden ve olası yasal güçlüklerden daha fazla olup olmadığıdır. CBCT ile ilgili benim kişisel deneyimim bilindik radyografiler ile belirlenmesi oldukça güç olan sıkışmış köpek dişlerinin tam lokasyonlarını saptamak ile sınırlıydı zira bu noktada CBCT gerçekten büyük bir yardımcı.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD

EMail: jamesmah@usc.edu

Turkod © 2014 | Tüm hakları saklıdır.