Değerli meslektaşlarımız,
Makaleler sayfamızda çeşitli kaynaklardan derlenmiş yararlı bilgilerin yanı sıra sizin gönderdiğiniz bilgileri de bulacaksınız.
CBCT Görüntülerin Süperpoze Edilmesinde Hataların Oluşması Olasıdır.


Genel Bilgiler: Bu analiz CBCT görüntüler için sınır işaretlerine dayalı olarak gerçekleştirilen süperpozisyon (üst üste çakıştırma işlemi) metotlarının büyümeler üzerinde değerlendirmeler yapılması ya da tedavi hedeflerinin konulması konularında klinik olarak ciddi sayılabilecek hataların oluşabildiğini ortaya koymaktadır.


İncelenen Makale: Lagravere MO, Major PW, Carey J. Sensitivity Analaysis for Plane Orientation in Three-Dimensional Cephalometric Analysis Based on Superimposition of Serial Cone Beam Computed Tomography Images. Dentomaxillofac Radiol 2010; 39 (October): 400-408.

Geçmiş Deneyimler: Alışılagelmiş 2 boyutlu sefalometrik görüntüler üzerindeki süperpozisyon metotları oldukça iyi bilinmektedir. Ancak, bir dizi sefalometrik analiz için 3D CBCT görüntülerin süperpoze edilmesinin güvenilirliği henüz tam anlamıyla belgelenmemiştir.

Amaç: Kafatası sınır işaretlerine dayalı olarak referans düzlemlerinin kullanılmasıyla bir dizi CBCT görüntülerin süperpoze edilişinde ortaya çıkabilecek potansiyel hataları değerlendirmek.

Dizayn: Daha evvel elde edilen görüntülerin kullanılmasıyla gerçekleştirilen laboratuar çalışması.

Katılımcılar: Başlangıçta, 6 ay sonrasında ve 12 ay sonrasında CBCT görüntüleri (NewTom 3G Volumetrik Tarayıcı: Aperio, Verona, İtalya) alınmış ve maksiler genişletme klinik denemesine katılmış olan 62 hasta.

Metotlar: NewTom 3G taramaları DICOM formatına dönüştürüldü ve ardından AMIRA yazılımı ile dikkatle incelendi (Mercury Bilgisayar Sistemleri, Berlin, Almanya). 3D koordinat sistemini belirlemek üzere 4 adet işaret kullanıldı: sol ve sağ dış işitsel meatus, arka art kafa büyük deliği ve ELSA. İşaretlemeler, çalışmanın güvenirliğini sağlamak adına her bir görüntü üzerine 3 kez yerleştirildi. İşaretlemelerin tanımlanmasının ardından bir dizi dönüşüm gerçekleştirilerek noktalar, yeniden belirlenen bir koordinat sistemi üzerine taşındı. Ayrıca, bir hassasiyet değerlendirilmesi sonuçların etkileri incelenerek ve yeni koordinat düzlemindeki bir eksende 0,25 mm, 0,50 mm ve 1 mm’ lik hatalar ortaya çıkarılarak yapıldı.

Sonuçlar: İşaretlerin belirlenmesi konusunda testin güvenilirliği ile ilgili değerler mükemmeldi: en düşük değer de 0,965 idi. Ancak, hassasiyet değerlendirmesi öyle gösterdi ki ELSA’ da 0,25 mm’ lik bir hata oluşumu diğer kafatasına ilişkin işaretlemelerde 1 mm’ ye kadar, daha uzak mesafelerde de 4 ila 6 mm’ ye kadar hatalara neden olmaktaydı (çene ve göz tabanının altında yer alan işaretlemeler).

Sonuçlar: Görüntülerin süperpoze edilmesinde ortaya çıkabilen ciddi hatalar kafatasına ilişkin lokasyonların belirlenmesinde yapılan ve nispeten daha küçük olan hatalar sebebiyle meydana gelebilmektedir.

Araştırmacının Yorumları: Bu araştırmada öyle görünüyor ki işaretlemeler ile gerçekleştirilen üst üste çakıştırma işlemleri CBCT görüntüler için uygun olmamaktadır. Yazılım için CBCT verilerin süperpoze edilmesinde işaretlemelerin kullanılması en kolay ve hızlı yol olduğunu bilmek önemlidir. Buradaki sonuçlar 2 boyutlu görüntülerin süperpozisyonunda elde ettiklerimizden farklı değildi fakat hatalar üçüncü boyutun eklenmesi ile birlikte daha da büyüdü. Kranial bazlı yapıların bazı en uygun yüzeysel süperpozisyon metotları, gelişme gösterecek olan en itimat edilebilir süperpozisyon metodu olacaktır.

Araştırmacı: Brent E. Larson, DDS, MS

EMail: mlagravere@ualberta.ca

Turkod © 2014 | Tüm hakları saklıdır.