Değerli meslektaşlarımız,
Makaleler sayfamızda çeşitli kaynaklardan derlenmiş yararlı bilgilerin yanı sıra sizin gönderdiğiniz bilgileri de bulacaksınız.
Beyazlatma Metotlarının Karşılaştırılması - Tartışma Sürüyor


Genel Bilgiler: 2 hafta boyunca günde 8 saat %10 karbamit peroksit uygulaması ya da ofiste 45 dakikalık periyotlarla 3 kez yapılan uygulama en iyi beyazlatıcı etkiyi sağlamaktadır.


İncelenen Makale: Bizhang M, Chun Y-HP, et al. Comparative Clinical Study of the Effectiveness of Three Different Bleaching Methods. Oper Dent 2009; 34 (6): 635-641.

Hedef: Evde, ofiste ve reçetesiz satılan ilaçlar ile yapılan 3 farklı beyazlatma metodunun verimliliğini karşılaştırmak.

Katılımcılar/Tasarım: Bu klinik çalışmaya 75 yetişkin hasta dâhil edildi. Hepsi, Vita Shade A2 ya da daha koyu renge sahip önde bulunan dişlere sahipti.

Metotlar: Katılımcılar rastgele şekilde ayrılıp tedavi için tabaka uygulamalı %10 karbimit peroksit (Illumine Home), tabaka uygulamalı %15 hidrojen peroksit (Illumine Office) ya da çubuk uygulamalı %6 hidrojen peroksit (Whitestrips) uygulandı. Evde yapılan tedavide 2 hafta boyunca tüm gece süren bir uygulama yapıldı; ofis tedavisinde ise 3 hafta boyunca haftada 1 kez 45 dakikalık uygulamalar yapıldı ve çubuklar 2 hafta boyunca 30’ar dakikalık periyotlarla günde iki kez uygulandı. CIE lab üniterinde renkler tanımlanarak, beyazlatmanın etkileri ShadeEye renk ölçer ile ölçüldü. Ayrıca renk tonlarındaki değişim de değer odaklı 16-tab Vita renk kılavuzu kullanılarak tespit edildi. Renk tonlarının ölçümlerine 3 aydan, tedavinin bitimine kadar devam edildi. Dişin hassasiyeti ve diş eti tahrişi hasta raporlarına göre değerlendirildi.

Sonuçlar: b* ’da (örneğin sarılıkta azalma) oluşan değişiklik göz önüne alınarak, evde ya da ofiste yapılan tabaka uygulamalı beyazlatıcı ürünler, çubuk uygulamalı ürünlere göre beyazlatma işleminde daha etkilidir ve ikisi birbiriyle benzer özellik gösterir. L* ’da (değerinde ya da rengindeki gelişmeye bakılarak) evde yapılan tedavi birbirine benzer diğer iki tedaviden çok daha verimlidir. Dişteki hassasiyet hepsinde ortaktı ve Whitestrips hastaları için %60-%100, evde tedavi gören hastalar için %72-%100 aralığında dağıldı. Dişetindeki tahribat en fazla ofis grubunda gözlendi.

Sonuçlar: %10’luk karbamit peroksit ile 2 hafta boyunca günde 8 saat ya da ofiste 45 dakikalık periyotlarda 3 kez gerçekleştirilen uygulama, beyazlatmada, çubuklara göre daha etkili sonuç verir.

Araştırmacının Yorumları: Perspektif açısından, karbamit peroksitin peroksit eşdeğerliği hidrojen peroksite göre 3,5 kat daha azdır. Diğer bir deyişle, %10’luk karbimit peroksit ancak %3,5’ lik hidrojen peroksit ile eşdeğerdir. Yani bu çalışma farklı zamanlarda garklı metotlarla %3,5’ lik, %6’lık ve %10’luk peroksit uygulamalarını içermektedir. Çünkü beyazlatmanın etkisi zamana ve doza bağlıdır ve bulunan %3,5’lik materyalin diğerlerinden daha etkili olması sonucu şaşırtıcı değildir. Çünkü diğer temsilcilere göre bu materyalde temas süresi daha fazladır. Ayrıca şu da göz önüne alınmalı ki çalışmada Whitestrips kullanılmıştır ve bu piyasadaki en sızdırmaz ürün değildir.

İnceleyen: Edward J. Swift, Jr, DMD, MS

E-Mail: mozhgan.bizhang@med.uni-dusseldorf.deTurkod © 2014 | Tüm hakları saklıdır.