Değerli meslektaşlarımız,
Makaleler sayfamızda çeşitli kaynaklardan derlenmiş yararlı bilgilerin yanı sıra sizin gönderdiğiniz bilgileri de bulacaksınız.
Alışılagelmiş Braketler ile Köpekdişlerinin Geri Çekilmesi Çok Daha Hızlı


Genel Bilgiler: Geleneksel ortodontik braketler, kendiliğinden bağlı braketlere nazaran birinci azıdişinin çekimi vakalarında köpekdişinin geri çekilmesinde daha erken sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.


İncelenen Makale: Burrow SJ. Canine Retraction Rate with Self-Ligating Brackets vs Conventional Edgewise Brackets. Angle Orthod 2010; 80 (July): 626-633.

Geçmiş Deneyimler: Son yıllarda, kendiliğinden bağlı braketler daha popüler hale geldi. Reklamcılar, sürtünmenin azaltılması sayesinde kendiliğinden bağlı braketlerin, dişlerin hareketlerinde daha hızlı etkiler yarattığını savunuyorlar. Peki, kendiliğinden bağlı braketler çekilmelerden dolayı oluşan boşlukları, özellikle de üst çene köpekdişinin geri çekilmesinden oluşan boşlukları kapamada hangi etkilere sahiptir?

Amaç: Üst çene birinci azıdişinin çekiminden kaynaklanan boşlukların kapatılmasında köpekdişinin geri çekilmesi sürecinde geleneksel ortodontik braketler ile kendiliğinden bağlı braketleri klinik olarak karşılaştırmak.

Metot: Kendiliğinden bağlı iki braketi (Damon3 ve SmartClip) geleneksel braketlerle karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiş klinik çalışma. Örnekler 43 hastadan oluşturuldu. Üst çene birinci azıdişleri çekildi. Bir yüzüne SmartClip ya da Damon3 braket yerleştirildi. Her bir örnekte karşı yüzde ise geleneksel braket kullanıldı. Köpekdişleri 150 g. kuvvet sağlayan nikel-titanyum yay ile geri çekildi. Diş hareketlerinin ortalama değerleri ölçüldü ve boşluk kapama süresi boyunca 20 günlük aralıklarla yeniden ayarlandı.

Sonuçlar: Geleneksel braket kullanılan örneklerde köpekdişinin geri çekilmesinin ortalama değeri 28 günlük bir dönem sonunda 1,17 mm olarak, Damon3 braketi için 0,9 mm olarak ve SmartClip braketi için de 1,10 mm olarak ölçüldü. Veriler, yazarlar tarafından analiz edildi ve klinik olarak önemli olmasa da ortaya çıkan farklılıkların istatistiksel olarak ciddi olduğu görüldü.

Sonuçlar: Geleneksel braketler ile karşılaştırıldığında kendiliğinden bağlı braketlerin köpekdişlerinin geri çekilmesinin değerini arttırmadığı görüldü.

Araştırmacının Yorumları: Bu makalenin konusunun son paragrafına teşekkür etmeliyim. Yazarların belirttiğine göre bu braketlerin geleneksel ortodontik braketlere nazaran köpekdişinin geri çekilmesinde daha erken sonuçlar alınmasında istatistiksel olarak ciddi bir farka sahip olmasına rağmen, ortaya çıkan bu fark, 0,2 ya da 0,3 milimetre olduğu sürece klinik olarak önemli olmayacaktır.

Araştırmacı: Vincent G. Kokich, Sr, DDS, MSD

EMail: hbcteam@aol.com

Turkod © 2014 | Tüm hakları saklıdır.